Pn 08:00 - 16:00 Wt 08:00 - 16:00

Śr 08:00 - 16:00 Czw 09:00 - 18:00 Pt 08:00 - 16:00

  • Telefon
  • +48 609387276

Specjalistyczne Centrum Leczenia Bólu

Najważniejsze informacje

Zintegrowane leczenie bólu.

Badania neurobiologiczne i molekularne pokazują jak niezwykle skomplikowanym obszarem jest człowiek, a istota bólu leży znacznie głębiej niż w fizycznym uszkodzeniu tkanek lub ich zapaleniu. Odczuwanie bólu i nasze zachowanie w odpowiedzi na ból podlegają regulacji wielu komórek i układów, nie tylko układu nerwowego ale dramatycznie skomplikowanych zjawisk toczących się na poziomie komórkowym i molekularnym, na które wpływ mają nasze geny, środowisko, dieta, sposób życia, cechy osobowości, wychowanie i przeżycia.

Ból przewlekły trzeba  leczyć równocześnie wieloma sposobami, często wieloma lekami, ale też odpowiednio dobranym zestawem „zabiegów,” ( np. blokad lub innych metod interwencyjnych). Nie da się osiągnąć pełnego sukcesu bez cierpliwego wysłuchania chorego. Bez zdobycia zaufania i chęci współpracy chorego, nasze możliwości byłyby ograniczone.

Leczenie bólu przewlekłego powinno odbywać się więc w tzw. „zintegrowany” sposób, a więc możliwie pod jednym dachem, z pomocą zespołu terapeutów o różnych specjalizacjach i obszarze zainteresowań ale tworzących jeden, dobrze komunikujący się zespół.

Medyna bólu to obszar, który wymaga szczególnej pokory od naukowców i lekarzy, w świetle bowiem badań, mamy podstawy do stosowania leków i metod, których nie rozumiemy do końca pomimo szeroko zakrojonych badań.

Nawet pozornie niewielka zmiana w sposobie leczenia, może przynieść ogromną różnicę. Okazuje się, że krytyka efektu „placebo” to wynik niezrozumienia natury człowieka i nadmiernego zainteresowania „ instrumentalnym” i „fizykalnym” modelem medycyny. Współcześnie wiadomo, że w odniesieniu do bólu, „efekt placebo” ( leczniczy efekt przekonania i wiary) działa poprzez te same mechanizmy ( receptory opioidowe) co leki przeciwbólowe, np. morfina. Nie jest więc żadnym wstydem świadome korzystanie z jego zalet.

Ból u osób starszych.

O stronie

Copyright © 2015 IT-MED 

Realizacja: Bezproblemu24.pl