Pn 08:00 - 16:00 Wt 08:00 - 16:00

Śr 08:00 - 16:00 Czw 09:00 - 18:00 Pt 08:00 - 16:00

  • Telefon
  • +48 609387276

Medycyna

mięśniowo-szkieletowa

Medycyna mięśniowo-szkieletowa

Medycyna mięśniowo-szkieletowa wywodzi się z tzw. medycyny ortopedycznej ("orthopaedic medicine") rozwiniętej przez słynnego brytyjskiego internistę i ortopedę, Jamesa Cyriaxa), medycyny manualnej i technik badania stosowanych w osteopatii. Współcześnie zakres zainteresowania medycyny mięśniowo-szkieletowej bardzo się rozszerzył i obejmuje leczenie chorób układu ruchu w każdym wieku. Dzisiejsza medycyna mięśniowo-szkieletowa korzysta z doświadczeń ortopedii, medycyny bólu, rehabilitacji i fizjoterapii, anatomii funkcjonalnej, neurofizjologii, biomechaniki, a także neurologii i medycyny ogólnej. Stosuje jedynie te metody, które oparte są na zasadach EBM (medycyny opartej na faktach).

Lekarz medycyny mięśniowo-szkieletowej posługując się badaniem ortopedycznym, neurologicznym i manualnym, analizuje subtelne zmiany w układzie ruchu, które zachodzą wskutek procesów chorobowych, urazów, przeciążeń, a także pod wpływem długotrwałego bólu. Badanie obejmuje nieraz okolice bardzo odległe od bolesnego miejsca. Analiza wyników badań dodatkowych i obrazowych nigdy nie wyprzedza ani nie zastępuje badania fizykalnego. Lekarz tej specjalności wychodzi z założenia, że przyczyn bólu w układzie ruchu może być bardzo wiele, dlatego w leczeniu należy nieraz korzystać z wiele metod ( np. farmakologicznych i fizykalnych), połączonych w spójny i oparty na rzetelnej wiedzy protokół postepowania. Niekiedy wymagane jest bardziej specjalistyczne postepowanie. Aby wykonać te czynności często nie trzeba odwiedzać wielu miejsc i specjalistów. 

Takie postepowanie ma na celu na szybkie postawienie diagnozy i wykluczenie schorzeń niebezpiecznych dla zdrowia i życia, zatem wymagających szybkiej interwencji specjalisty. W praktyce terapeuta medycyny mięśniowo-szkieletowej stosuje swoiste techniki manualne (tzn. ręczne, wymagające użycia rąk), zarówno w badaniu, jak i leczeniu, rozmaite techniki iniekcji, np. iniekcje osocza bogatopłytkowego (PRP), i wiele innych. Stosuje także powszechnie znane metody fizykoterapii, np. falę uderzeniową, światłolecznictwo, „kineziotaping” i inne. Niektóre z tych metod bywają nazywane „komplementarnymi” lub „niekonwencjonalnymi”, jednak właściwie zastosowane mogą istotnie wpłynąć na powodzenie leczenia. Lekarz tej specjalności dobierze właściwy do problemu zestaw ćwiczeń, podda analizie niekorzystne cechy stanowiska pracy ( np. przymusowa pozycja, długotrwałe siedzenie etc.)  a także inne „środowiskowe” przyczyny dolegliwości. W naszym Centrum otrzymacie Państwo dokładne instrukcje lub filmy przedstawiające odpowiednie ćwiczenia. Lekarz odniesie się też do problemu lęku, depresji i niepełnosprawności niejednokrotnie towarzyszących bólowi. Na pomoc mogą też liczyć profesjonalni sportowcy oraz dorośli i dzieci uprawiające sport rekreacyjnie.

Image

O stronie

Copyright © 2015 IT-MED 

Realizacja: Bezproblemu24.pl